<>


whatsapp
блог.jpeg

whatsapp
down-arrow
down-arrow

ЯК РОЗШИФРУВАТИ НОМЕР НА РАДЯНСЬКІЙ ГРАМПЛАСТИНЦІ?

2024-04-11 20:13

Array() no author 100799

Цікаве, Всі,

ЯК РОЗШИФРУВАТИ НОМЕР НА РАДЯНСЬКІЙ ГРАМПЛАСТИНЦІ?

Досить цікава інформація про розшифрування номерів грамплатівок фірми "Мелодія". Особливо для тих, хто шукає першопреси видання...

Досить цікава інформація про розшифрування номерів грамплатівок фірми "Мелодія". Особливо для тих, хто шукає першопреси видання.

 

На етикетці в центрі самого диска поряд з позначенням ГОСТ вказано індекс, під яким ДП зареєстрована в каталозі «МЕЛОДІЯ». Індекс платівка отримує при своєму народженні відразу після еталонного запису на лакові диски (для першої та другої сторін записують окремий диск, тому кожна сторона має свій індекс), з яких надалі на заводі будуть отримані матриці та відпресовані ДП. Індекс вигравірується і на вільному місці, так званому дзеркалі платівки, за допомогою спец. інструмент-пантограф. І потім у друкарні індекс вкажуть на етикетці та конверті грамплатівки. Цей індекс є шифром, яким можна чимало дізнатися про запис. Шифр починається з "М" (моно), "С" (стерео) або "Г" (гнучка). 1982 року «МЕЛОДІЯ» випустила перші платівки з цифровим записом і на платівках з'явилася літера «А».


Перша цифра вказує жанр запису:
0-гімни, документальні, суспільно-політичні записи.
1-симфонічна, оперна, хорова музика.
2- російська народна музика.
3 творчість народів СРСР.
4-поезія, проза, драматургія.
5 записи для дітей.
6-естрада, пісні радянських композиторів, джаз, оперета.
7- навчальні записи.
8-музика народів розвинених країн (фольклор).
9- інші записи (спецзамовлення «Крогозір», «Колобок», вимірювальні записи та ін.)


Друга цифра позначає формат грамплатівки:
0-300 мм (гігант),
1-250 мм (гранд),
2-175 мм (міньйон).
 

Далі слідує п'ятизначний порядковий номер запису, відокремлений від попередніх позначень тире. На дзеркалі кожної сторони грамплатівки вказується той же індекс, що і на етикетці, з додаванням після номера запису через дробову межу- номер верстата, на якому виконано механічний запис на лаковий диск і після тире- номер варіанта перезапису фонограми (другий і третій варіанти перезапису виконуються при повторних тиражах грамплатівки).
 

Це дуже важливий момент. По ньому ми можемо визначити, чи випускався повторний тираж будь-якої ДП. Правда, для достовірності результату потрібно мати досить велику кількість екз. однієї ДП та бажано з різних місць.
 

Якщо заглянути в будь-який каталог грамплатівки, випущений після 1980 року, побачимо, що всі номери сторін грамплатівки мають ще 3 цифри. Цей додатковий код дозволяє обробляти на ЕОМ замовлення торгуючих організацій.
 

На етикетках і конвертах грамплатівки зі стереозаписом, випущених до 1977 року, є буквені позначення "СМ" або "С". Позначення «СМ» мають грамплатівки , записані на лаковий диск з обмеженням вертикальної складової стереосигналу. глибинним стереозаписом. На грамплатівки з індексом "С" вертикальна складова не обмежується. І зараз використовуючи матриці, виготовлені в ті роки, грамплатівки випускаються з позначення "СМ".
 

На платівках, виготовлених за ліцензією, вказується назва фірми мовою оригіналу та країна.
 

Авторське право на звукозапис для грамплатівки, призначених на експорт, вказує знак "Р".
 

З 1980 року на звороті конверта обов'язково вказується час звучання кожного твору, прізвища звукорежисера, редактора, автора фото, художника-оформлювача, рік запису фонограми.
 

Внизу зворотної сторони стоять: знак авторського права, знак охороняє поліграфічне оформлення конверта, найменування фірми та РІК ПЕРШОГО ВИПУСКУ КОНВЕРТУ (а не рік випуску ДП).

Create Website with flazio.com | Free and Easy Website Builder